10 rzeczy, które się dzieją, gdy ktoś umiera bez testamentu
19 września 2022
Brak testamentu po śmierci bliskiej osoby jest bardzo częstym zjawiskiem. Jak pokazują badania, tylko 8 procent Polaków po 45. roku życia decyduje się zostawić spisaną ostatnią wolę. Dla rodziny to w praktyce duże utrudnienie i źródło konfliktów, ale na szczęście prawo bardzo jasno opisuje zasady dziedziczenia beztestamentowego.
1. Po śmierci spadkodawcy w pierwszej kolejności powołani są ustawowi spadkobiercy: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek - dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
3. W przypadku braku zstępnych, spadkodawcy powołani są do spadku z mocy ustawy - małżonek i rodzice.
4. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
5. Przy braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
6. Przy braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy, cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy - dziedziczą oni w częściach równych.
7. W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.
8. W przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z mocy ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
9. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa.
10. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji. Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.