Jak długo przechowywać rachunki za media osoby zmarłej?
18 października 2022
Po śmierci bliskiej osoby zostajemy nie tylko z organizacją pogrzebu, ale i z mnóstwem spraw papierkowych, które należy uregulować. Rachunki za media, prąd gaz, wynajem mieszkania, czy czynsz. To wszystko prozaiczne i mogłoby się wydawać mało ważne rzeczy, lecz im szybciej dowiemy się jak postępować w takiej sytuacji, tym mniej sprawimy sobie kłopotu później. Zastanawialiście się czy należy przechowywać rachunki po zmarłym? Jak długo musimy je przechowywać? W tym artykule omówimy krok po kroku, co robić z rachunkami po stracie bliskiej nam osoby.
W każdym domu istnieje osobna szuflada, bądź szafka na dokumentację. Rozliczenia, rachunki za media, PIT-y i faktury. Gdy odchodzi osoba z naszego grona, musimy zatroszczyć się o każdy szczegół, by niczego nie pominąć. Rachunki za czynsz, czy gaz i energię powinniśmy przechowywać przynajmniej przez 3 lata. Przez ten czas powinniśmy dla własnego komfortu mieć tą dokumentację w zasięgu ręki. Jeśli wszystkie należności zostały uregulowane w określonym czasie i mamy dowód zapłaty rachunku, nie powinniśmy się martwić. Warto dodać, że jeśli zmarła osoba płaciła rachunki w okienku pocztowym powinna mieć na każdy z nich potwierdzenie zapłaty, tylko wtedy jesteśmy w stanie udowodnić, że nie zalega ona z żadnymi płatnościami. Jeśli płaciła ona rachunki z konta bankowego, każdy przelew został zaksięgowany, więc nie ma powodu do zmartwień.
Jak długo przechowywać różne dokumenty po osobie zmarłej, jak rachunki za telefon i telewizję?
W dzisiejszych czasach smartfon i telewizja na abonament to norma, dlatego powinniśmy do tego podejść z szczególną uwagą. Po śmierci członka rodziny powinniśmy opłacone faktury przechowywać przez 10 lat. Dlatego, że gdy firma wystąpi o uregulowanie należności będziemy w stanie udowodnić, że rachunek został zapłacony. Jeśli zmarły nie przechowywał rachunków, a firma wystąpi o windykację, powinniśmy się wybrać jak najszybciej do prawnika, który wystąpi o przedawnienie długu. Jeśli jednak nie da się nic zdziałać, będziemy zobowiązani zapłacić zaległy dług.
Gdy po ustaleniu dziedziczenia otrzymamy dostęp do rachunku bankowego osoby zmarłej, to przed zamknięciem takiego konta, warto zrobić wyciąg z konta wraz ze wszystkimi przelewami. Będziemy wówczas mogli łatwo sprawdzić, czy zmarły opłacał rachunki i czy ewentualna windykacja jest zasadna.
Do dokumentów, które powinniśmy przechowywać całe życie zaliczają się:
- akty urodzenia członków naszej rodziny
- akty ślubu
- metryka chrztu, świadectwo bierzmowania
- akt zgonu współmałżonka, rodziców, rodzeństwa.
Pamiętajmy również o tym ,że jako spadkobiercy przyjmujący spadek jesteśmy zobowiązani do zapłacenia rachunków, których nie pokryła osoba zmarła. Internet, telefon, czy telewizja wszystkie faktury muszą zostać uregulowane. Następnie możemy wystąpić o rozwiązanie umowy. Dlatego mimo bólu jaki wiąże się ze stratą osoby najbliższej nie warto zwlekać z dopełnieniem wszelkich formalności związanych z zamknięciem usług abonamentowych.