Jak napisać list o śmierci bliskiej osoby?
22 stycznia 2023
Nasze życie jest ułożone, spokojne i nagle przychodzi wiadomość, że bliska dla nas osoba umiera. Żal, smutek i rozbicie, to uczucia towarzyszące nam najczęściej takich tragicznych momentach. Jednak przychodzi czas, kiedy należy poinformować rodzinę i znajomych o odejściu bliskiej osoby.
Jak zrobić to drogą listowną, czy mailową? Na co zwrócić uwagę pisząc takie informacje? Przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, w jaki sposób napisać list lub mail o śmierci bliskiej osoby.
E-mail i list o śmierci członka rodziny - jak przekazać informacje?
Tak ciężka wiadomość jest zawsze trudna do przekazania, niezależnie czy mówimy to wprost, czy piszemy wiadomość. Jednakże jest to nasz obowiązek, aby poinformować grono najbliższych o śmierci członka rodziny. Przede wszystkim powinniśmy się skupić na tym, by przekazać tylko i wyłącznie najpotrzebniejsze informacje, czyli:
- data i miejsce śmierci,
- data i godzina pogrzebu.
Są to najistotniejsze informacje, które na ten moment możesz przekazać. Nie rozpisuj się o przebytych chorobach zmarłego, czy sprawach prywatnych, ponieważ nie są to informacje poufne. Należy uszanować członka rodziny, który od nas odszedł. Najczęściej używanymi zwrotami podczas pisania takich e-maili są zwroty:
- „Ze smutkiem zawiadamiamy..''
- „Z głębokim żalem chcemy poinformować...''
- Pogrążeni w smutki i żałobie zawiadamiamy...''
Takie zwroty już w pierwszej linijce tekstu uświadamiają czytelnikowi, że wiadomość zawiera smutne i poważne informacje, które łączą się ze odejściem kogoś bliskiego.
Jak należy składać kondolencje rodzinie zmarłej osoby?
Kondolencje, jest to niejednokrotnie prawdziwy problem dla osób, które przybyły na pogrzeb. Co więcej, takie kondolencje mogą być także przekazane listownie lub poprzez wiadomość e-mail, jeżeli uczestnictwo w pogrzebie uniemożliwione jest z różnych przyczyn,
Jak to zrobić by rodzina nie poczuła się urażona? Oczywiście na pierwszym miejscu stoi takt. Trzeba wiedzieć, co należy powiedzieć w określonej sytuacji. Najczęściej używane zwroty to:
- „Z głębokim żalem składamy wyrazy współczucia...''
- „Łączymy się w smutku i żałobie żegnając...''
- „Pragniemy złożyć szczere kondolencje rodzinie...''.
Pamiętaj również o tym, by nie prowadzić konwersacji na siłę. Pogrzeb to nie jest odpowiedni moment i miejsce na prowadzenie zaciętych rozmów dotyczących zmarłego - także w korespondencji mailowej. Nie należy narzucać się pogrążonej w smutku i żałobie rodzinie. Miejmy na uwadze również, to że wszelkie słowa typu „nie płacz już'', „wszystko będzie dobrze” nie są na miejscu. Pozwólmy rodzinie wyrzucać z siebie smutek i żal. Tylko wtedy będą w stanie uporać się ze stratą.
Wszystkie słowa jakie wypowiadamy lub piszemy, mają swoją wagę. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą żegnającą kogoś, kto był blisko, często nawet najmniejszy drobiazg jest w stanie wpłynąć na nią bardzo źle. Ważmy więc słowa i bądźmy świadomi straty, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie zachować się z taktem i klasą podczas uroczystości pogrzebowych.