Jak płacić rachunki za media zmarłej osoby: krok po kroku

Śmierć jest nieodzowną częścią życia. Niestety prawie zawsze jest zaskoczeniem dla bliskich. Rodzina, która przeżywa wielką stratę najczęściej nie myśli w pierwszej kolejności o płaceniu rachunków za osobę zmarłą ale takie sprawy należy załatwiać szybko, aby nie zaczęły one komplikować życia rodziny zmarłego. Zatem, co zrobić, kiedy na rachunku bankowym zmarłego zostały pieniądze? Czy można je wypłacić, czy też należy czekać na postanowienie spadkowe? 


jak-placic-rachunki-za-media-zmarlego.jpg


Pieniądze na rachunku bankowym osoby zmarłej 

Na śmierć bliskich nie można się przygotować. Dlatego też gdy nastanie ta godzina, musimy myśleć racjonalnie. Pełnomocnictwo do rachunku bankowego osoby zmarłej, w chwili jej śmierci tracą wszyscy. Po dostarczeniu aktu zgonu do banku, w którym konto miała osoba zmarła aktywa zostają zamrożone jako masa spadkowa. Bliscy mogą wypłacić pieniądze jedynie w przypadku, gdy została wydana im dyspozycja z konta. 


W przypadku śmierci, bank wymaga dostarczenia wszystkich niezbędnych faktur dotyczących organizacji pogrzebu, dokumentu tożsamości, na który zostały wystawione faktury oraz skróconego aktu zgonu. Dopiero wtedy zostaje wypłacona rodzinie suma, którą wydali na organizację pogrzebu. Zapewne zastanawiasz się jak zapłacić rachunki za zużycie prądu, gazu czy opłacić telefon osoby zmarłej? W kilku krokach dowiesz się jak postępować i jak rozwiązać umowy abonamentowe. 


Jak zapłacić rachunek za osobę zmarłą?

By rozwiązać umowę abonamentową należy zgłosić śmierć klienta. Należy pamiętać o tym, że usługodawca nie jest informowany z urzędu o śmierci swojego klienta, więc do czasu aż rodzina lub bliscy nie zgłoszą śmierci, będzie wystawiał fakturę za swoje usługi. Rozwiązanie umowy następuje przez okazanie aktu zgonu, wraz z potrzebnymi danymi. Dokumenty należy złożyć w punkcie obsługi klienta.


Pamiętajmy, że dokument powinien zawierać wszystkie dane umożliwiające rozwiązanie umowy, czyli:

  • imię i nazwisko
  • numer konta
  • numer telefonu


Warto też wspomnieć o możliwości cesji - jest to przeniesienie praw do np. nr telefonu na osobę trzecią. Cesja zazwyczaj zostaje wykonana na obecnych warunkach, lecz istnieje możliwość, że nowy nabywca nr telefonu będzie musiał zmienić pakiet lub taryfę. U większości operatorów przeniesienie praw odbywa się bezpłatnie. Po śmierci abonenta nie jest naliczana kara za zerwanie umowy. Bliscy są zobowiązani do opłacenia zalegającego rachunku lub raty za sprzęt, który spłacała osoba zmarła. Jednak szczegółowych informacji odnośnie sytuacji musimy dowiedzieć się u operatora osoby zmarłej. 


Co z ratami za telefon i rachunkami za prąd? 

System ratalny jest dzisiaj bardzo powszechny. Często bierzemy na raty nie tylko telefon, czy tablet, ale także telewizory lub drogi sprzęt kuchenny. Warto pamiętać, że spadkobierca prócz dziedziczenia spadku po osobie zmarłej dziedziczy również jego długi. Więc ratę za telewizor, czy tablet trzeba będzie zapłacić. 


Jeśli chodzi o rachunki za media, to sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku pożyczek ratalnych. W przypadku, kiedy zmarły zalega z opłatami za media, takimi jak gaz, prąd, czynsz, czy kanalizacja, spadkobiercy muszą pokryć koszty takich zobowiązań zaraz po uzyskaniu praw do spadku.