Jak przekazać informację o śmierci w mediach społecznościowych?
11 grudnia 2022
Od lat social media są dla nas najprostszą i najłatwiejszą metodą komunikacji. Gdy chcemy opowiedzieć przyjacielowi o dniu w pracy, wyciągamy telefon i piszemy wiadomość na Facebooku. To samo w przypadku ogłoszeń, czy chęci pochwalenia się zmianą w naszym życiu, takich jak zaręczyny, ślub czy narodziny dziecka.
Niestety życie to także takie momenty, kiedy musimy powiedzieć znajomym o śmierci najbliższej osoby. Jak robić to na portalach społecznościowych? Dlaczego powinniśmy to robić? Czym jest konto In Memoriam na Facebooku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!
W jaki sposób poinformować znajomych?
Śmierć bliskiej nam osoby często wywraca nasze życie do góry nogami. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rzeczywistość, która nas otacza, od momentu śmierci będzie diametralnie inna. Prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy musimy powiadomić naszych znajomych o stracie.
Najłatwiej jest nam to zrobić przez portale społecznościowe. Oczywiście miejmy na uwadze to, że wykonanie telefonu do każdego z naszych znajomych byłoby praktycznie niewykonalne. Tym bardziej gdy jesteśmy w złym stanie psychicznym.
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest umieszczenie klepsydry z imieniem, nazwiskiem, miejscem i datą pochówku zmarłego. Pamiętajmy jednak o tym, by wszystkie prywatne informacje zachować dla siebie. Pamiętajmy, że nasze ogłoszenie jest na forum publicznym. By uniknąć nieprzyjemności, powinniśmy większość informacji zachować dla siebie i poprosić bliskich by uszanowali naszą wolę.
Co to jest 'In memoriam'' na Facebook'u?
Konto In Memoriam na portalu społecznościowym facebook, to miejsce, w którym znajomi i przyjaciele po śmierci bliskiej osoby posiadającej profil na tej platformie, mogą dzielić się wspomnieniami o niej i składać kondolencje.
Jak działa konto "In memoriam"?
obok imienia i nazwiska osoby zmarłej znajdują się słowa „In memoriam” (łac. w pamięci),
znajomi mogą wspominać osobę zmarłą i dzielić się wspomnieniami na jej osi czasu, znajomi mają dostęp do galerii zdjęć, która została im wcześniej udostępniona, nie można logować się, ani modyfikować kont „In memoriam”, ponieważ są one swego rodzaju wirtualnym nagrobkiem, konto osoby zmarłej nie wyświetla się w osobach proponowanych i przypomnieniach o urodzinach czy w reklamach.
Status "In memoriam" można nadać kontaktując się z Facebook przy pomocy formularza Prośba o nadanie statusu “In memoriam”, w którym należy dostarczyć skan aktu zgonu.
Jeśli jednak rodzina zdecyduje o usunięciu konta po śmierci osoby zmarłej, zostanie ono natychmiast usunięte. Warto podkreślić, że nasz dzisiejszy świat w dużej mierze oparty jest o social media, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Z tego też powodu profile „In memoriam” są coraz bardziej popularną formą wyrazu żalu, tęsknoty i żałoby, po odejściu osoby z danej społeczności.
Więcej na temat zarządzania kontem osoby zmarłem na Facebook można przeczytać tutaj:
Facebook - Zarządzanie kontem osoby zmarłej.
Tradycyjne ogłoszenie śmierci
Tradycyjne ogłoszenie śmierci odbywa się przy pomocy klepsydry lub nekrologu. Jest to najczęściej stosowane metoda. Klepsydra wieszana jest przy miejscu zamieszkania osoby zmarłej i przy kościele, do którego uczęszczała osoba zmarła. Nekrolog drukowany jest w codziennej gazecie. Tradycyjne ogłoszenie śmierci musi zawierać:
- Imię i nazwisko osoby zmarłej
- data śmierci
- data i godzina pochówku zmarłego
- miejsce pochówku zmarłego
Warto dodać, że nekrologi bardzo często wrzucane są także na social media w formie zdjęcia. Jest to połączenie tradycyjnego informowania o śmieci danej osoby z social mediami. Takie posty możemy bardzo często zauważyć na Facebooku.