Jak przekazać pocztę dla siebie lub zmarłego w Poczcie Polskiej: krok po kroku


Gdy ktoś z naszych bliskich odchodzi, musimy się skupić na uregulowaniu wszelkich niezbędnych spraw, takich jak dokumenty, rachunki czy listy. Często zdarza się, że osoba przed śmiercią mieszkała sama. Po śmierci takiej osoby każdy list, który trafi do jej skrzynki nie zostanie odebrany. Co zrobić, by listy i rachunki nie przychodziły pod adres osoby zmarłej? Podpowiadamy.


jak-przekazac-poczte-zmarlego-do-siebie.jpg


Co zrobić by uruchomić odsyłanie przesyłek w Poczcie Polskiej?


Załatwianie formalności związanych z dokumentacją jest jednym z priorytetów po śmierci bliskiej osoby. Jeśli nie zgłosimy tego, że osoba nie żyje, to wówczas przesyłki i paczki będą docierać na stary adres. Aby wstrzymać wysyłanie korespondencji na stary adres, powinniśmy uaktywnić opcję odsyłania w Poczcie Polskiej. Nie jest to trudne, możemy zrobić online lub stacjonarnie w wybranym przez nas punkcie. 


Uruchomienie odesłania krok po krok formularz elektroniczny wygląda następująco:

wypełnienie formularza online (dostępny na stronie Poczty Polskiej),

dane adresowe (ulica, nr dom, nr mieszkania, kod pocztowy),

zgłaszający żądanie( imię, nazwisko),

dane kontaktowe( adres e-mail, nr telefonu),

uwierzytelnienie swoich danych przez profil zaufany. 



Płatność jaka zostanie poprana za wypełnienie formularzu online, to 6 złotych. Uruchomienie odsyłania poprzez wizytę w placówce odbywa się identycznie - jedyną różnicą jest to, że nie musimy uwierzytelniać danych przez profil zaufany. Wystarczy dowód tożsamości. Jeśli zdecydujemy się załatwić sprawę osobiście, nie ponosimy opłaty. 


Jakie listy i przesyłki do nas nie dotrą?

Usługa odesłania może działać jedynie 12 miesięcy. Jednak nie każdy list i przesyłka trafi pod nowy adres. Dlaczego się tak dzieje i jakie przesyłki nie zostaną dostarczone?

  • pisma o postępowaniu karnym,
  • przesyłki z zawartością pszczół, piskląt i innego ptactwa,
  • PACZKA24
  • PACZKA48
  • PACZKA+
  • POCZTEX


Formalności jakie należy dopełnić po śmierci członka rodziny lub przyjaciela

Śmierć prawie zawsze przychodzi niespodziewanie. Pozostałe dokumenty, karty kredytowe, rachunki i inne pisma zostają, przez co bliscy często zastanawiają się, co z nimi zrobić. Należy pozamykać wszystkie rachunki bankowe, wypowiedzieć umowę z operatorem sieci. Do tego rodzaju działań jest potrzebny jedynie akt zgonu. 

Warto jednak pamiętać, że do odblokowania środków na koncie zmarłego potrzebne jest prawo dziedziczenia lub postanowienie nabycia spadku. Kolejnym sprawą, do której należy podejść z rozwagą jest spadek po zmarłym, jeśli jesteś osobą, która go dziedziczy, decyzję o jego uznaniu należy podjąć do 6 miesięcy po śmierci bliskiej osoby. Warto dodać, że decyzję o odrzuceniu lub przyjęciu spadku należy złożyć przed sądem lub u notariusza.