Jak przekazać wiadomość o śmierci bliskiej osoby?
11 grudnia 2022
Gdy dociera do nas jako pierwszych wiadomość, że ważna dla nas osoba odeszła z tego świata, w pierwszej chwili wszystko wali się nam na głowę. Później zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że należy przekazać tę smutną wiadomość domownikom, bliskim przyjaciołom, czy znajomym. W jaki sposób powiadomić o tak przykrym wydarzeniu naszych najbliższych?
W jaki sposób zacząć rozmowę?
Wiadomość o śmierci bliskiej osoby jest zawsze ciężka do przyswojenia. Tym bardziej jeśli zmarły gościł w naszym życiu od bardzo dawna. Jednak faktem jest, że dobra komunikacja i subtelność w przekazywaniu informacji, w takich chwilach może uchronić nas przed jeszcze większą ilością nerwów i traumą. Badania jednoznacznie pokazują, że śmierć bliskiej osoby jest jednym z największych stresów, których można doświadczyć w swoim życiu. Dlatego też sposób przekazania takiej informacji jest niezwykle istotny.
Dzisiejsze możliwości technologiczne umożliwiają przekazywanie informacji w szybki i najmniej inwazyjny dla nas sposób, jednak przekazanie informacji o śmierci w formie posta lub wiadomości na social mediach, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest spotkanie się z rodziną twarzą w twarz.
Wtedy zostaje pokonana bariera surowości i wręcz formalności jaką jest wiadomość. Pamiętaj także o tym, że wiadomość nie przekaże naszej mimiki, smutku i formy w jakiej chcemy przekazać informację o stracie.
Warto również dodać, że wiadomość o śmierci należy przekazać w prostych komunikatach. Bez zbędnego opowiadania szczegółów. W pierwszej chwili, już sama informacja staje się ogromnym ciosem dla wszystkich bliskich. Niepotrzebne wzbudzanie dramaturgii lub chęć wprowadzenia odpowiedniej atmosfery będzie tylko i wyłącznie stresowała rodzinę.
Poniżej przedstawiamy swoisty poradnik - jakie kroki należy podjąć, aby właściwie poinformować rodzinę o śmierci osoby bliskiej:
spotkanie twarzą w twarz z rodziną,
krótki komunikat o śmierci bliskiej osoby,
wspólne przeżywanie żałoby,
pozytywne wspominanie osoby zmarłej,
jasne informacje o godzinie i miejscu pochówku,
unikaj wiadomości tekstowych
Dlaczego należy unikać wiadomości SMS?
Zawsze czekamy na dobre wiadomości, lecz z tyłu głowy mamy świadomość, że mogą dotrzeć do nas również te złe, których nigdy nie chcielibyśmy otrzymać, tym bardziej w formie elektronicznej. Jest to swego rodzaju obawa przed konfrontacją z bliskimi i z pewnością jest to forma, której każdy z nas chciałby uniknąć. Jednak takie przypadki są zrozumiałe w chwili, kiedy po śmierci bliskiej osoby nie jesteśmy w stanie swobodnie porozmawiać z członkami rodziny twarzą w twarz. Wtedy powiadomienie ich o śmierci nawet w formie telefonicznej może sprawić, że z Twoich ramion spadnie ogromny ciężar. Pomoże ci to również w uwolnieniu swoich emocji i da możliwość dzielenia smutku z innymi członkami rodziny.
W jakich przypadkach można zastosować wiadomość SMS?
Wiadomość SMS możemy zastosować do dodatkowego informowania o miejscu i czasie pogrzebu. Dodatkowego, to znaczy, że najpierw dzwonimy i przekazujemy smutną wiadomość telefonicznie. Często się zdarza, że osoba, która otrzymuje taką wiadomość jest tak poruszona, że nie do końca docierają do niej dodatkowe szczegóły na temat terminu i miejsca pożegnania. Dlatego w celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień warto dodatkowo wysłać suchą informację o tym kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb.
Jak powinna zachować się osoba otrzymująca smutną wiadomość?
Przy tak smutnych okolicznościach głównie skupiamy się na tym jak należy poinformować rodzinę. Warto również wspomnieć o tym, w jaki sposób zachować się, aby nie pogłębić żałoby osób, które właśnie dowiedziały się o tej najgorszej informacji, na którą nigdy nie ma odpowiedniego momentu.
Najważniejsze jest to aby, uszanować powagę sytuacji i pozwolić w spokoju przeżyć żałobę. Nie należy na siłę ciągnąć rozmowy o zmarłym, ponieważ niektórzy muszą ochłonąć z myślą o odejściu bliskiej osoby. Bądź wsparciem, które zawsze będzie obok - nie zasypuj takich osób wiadomościami i kondolencjami. Sama obecność potrafi dać nieocenione wsparcie.