Jak rozmawiać o swoich życzeniach związanych z końcem życia?

Jak rozmawiać o swoich życzeniach związanych z końcem życia


Planowanie końca życia zwykle nie jest pasjonującym zajęciem i nie znajduje się na niczyjej liście priorytetów. Większość osób w ogóle nawet tego nie rozważa. Próby rozmowy o śmierci, czy o umieraniu przy stole podczas niedzielnego obiadu są raczej słabym pomysłem i każdy może stracić wówczas apetyt

Sekcje w tym artykule:
Krok 1: Miej swój plan w ręku
Krok 2: Zabierz ze sobą laptopa
Krok 3: Wymyśl plany awaryjne
Krok 4: Omów otaczający Cię świat
Krok 5: Użyj innych jako przykładu
Krok 6: Zapytaj o pozwolenie
Krok 7: Wyraź swoje obawy
Krok 8: Rozważ różne opcje
Krok 9: Spraw, by była to zabawna rozmowa

Jednak rozmowa z rodziną o własnych życzeniach związanych z końcem życia nie musi być aż tak niezręczna i wymuszona. Oto kilka sposobów, dzięki którym nie tylko poruszysz ten temat, ale też skłonisz swoich bliskich do otwartej i szczerej rozmowy.

Krok 1: Miej swój plan w ręku

Jednym ze sposobów na rozpoczęcie rozmowy z rodzicami jest na przykład pojawienie się na spotkaniu z planem w ręku. Spotkanie może być wcześnie rano, gdy jeszcze nie zaczęliśmy swoich obowiązków albo późnym popołudniem, gdy już wszyscy są bardziej zrelaksowani.

Spróbuj wymówić na głos następujące zdanie rozpoczynającą rozmowę, aż wyda ci się to naturalne:
"Cześć Tato. Chciałem wpaść na kawę i rozmowę. Czy mogę? Właśnie skończyłem dokumenty związane z planowaniem końca życia i jest tam kilka rzeczy, które chcę z Tobą omówić. Czy jutro ci pasuje? Przyniosę jakieś ciasto.

Kontynuacja jest kluczowa, gdy uzyskasz pozwolenie na wizytę. Traktuj ten czas tak, jak każde inne ważne spotkanie. Ustal konkretną godzinę i datę i nie spóźnij się. Twoi bliscy zrozumieją, jak ważna jest dla ciebie ta rozmowa, gdy zobaczą, jak poważnie ją traktujesz. Twoje spóźnienie może spowodować zmianę nastroju bliskich w ciągu dnia i zrujnować możliwość odbycia tej ważnej rozmowy.


Krok 2: Zabierz ze sobą laptopa

Trzeba przyznać, że jest to podstępny sposób, aby Twoi bliscy zajrzeli na strony internetowe i blogi dotyczące planowania końca życia. Ale to działa. Jest to dobra taktyka, aby skłonić rodziców do otwarcia się na temat ich własnych potrzeb związanych z planowaniem końca życia.

Wpadnij na wizytę, aby zjeść z nimi śniadanie lub lunch. Podczas posiłku delikatnie porusz niektóre ze swoich obaw. Jeśli na przykład nie masz pewności, co mają zamiar zrobić w nagłym wypadku lub innej tragedii, przedstaw swoje obawy i zadaj im bezpośrednie i konkretne pytania.

Oto świetny sposób na włączenie laptopa do rozmowy:
„Hej mamo, wiesz, pomyślałem, że jednak się trochę starzeję. Chcę poznać Twoją opinię na temat niektórych spraw związanych z planowaniem majątku, są to moim zdaniem bardzo istotne kwestie. Czy masz coś przeciwko, jeśli przyniosę laptopa i pokażę Ci kilka rzeczy, na które patrzyłem?

Krok 3: Uruchom planowanie awaryjne

Globalna pandemia sprawiła, że ​​planowanie awaryjne stało się priorytetem dla wszystkich. Wiadomość o pandemii lub innej katastrofie, choć niefortunna, może być dobrym momentem na rozmowę o tym, co zrobić w przypadku nagłego wypadku lub niespodziewanej śmierci.

Spróbuj rozpocząć rozmowę „w nagłym przypadku”, mówiąc coś w stylu:

„Ostatnio porządkowałem sprawy domowe i różne dokumenty, organizowałam swoje sprawy na wypadek nagłego wypadku. Wiem, że to trudna rozmowa, ale proszę upewnij się, że znasz moje oczekiwania na temat tego gdzie i jak chcę być pochowany oraz kogo należy poinformować spośród moich dalszych znajomych, tak aby mieli okazję mnie pożegnać. Dodatkowo mam trochę wskazówek na temat majątku, który po sobie zostawię, nie chciałbym, żeby coś umknęło dzieciakom, gdy mnie już zabraknie. Myślę, aby to było gdzieś napisane, tak abyśmy wiedzieli co mamy robić. Kto tutaj chce wykonawcą mojego testamentu?

Dodanie humoru do rozmowy złagodzi nieco powagę dyskusji, jednocześnie przekazując jej punkt widzenia. Skorzystaj z okazji, aby następnie zacząć rozmawiać o wszystkich dokumentach, które Twoim zdaniem Ty i Twoja rodzina powinniście mieć.

Spróbuj dodać coś takiego:
„Hej Tato, co o tym myślisz? Czy ja tylko panikuję, czy coś mi się wydaje? Zapoznaj się z narzędziami do planowania na tej stronie. Czy macie wszystkie swoje papiery na miejscu, bo ja na pewno nie.

Krok 4: Omów otaczający Cię świat

Oglądanie lokalnych wiadomości każdego wieczoru wystarczy, by wprowadzić kogoś w tryb paniki. Ze wszystkimi ponurymi wiadomościami i najnowszymi statystykami dotyczącymi tego, co dzieje się na świecie, wiadomości sprawiają, że wydaje się, że wszyscy jesteśmy narażeni na przedwczesną śmierć.

Wykorzystaj te statystyki na swoją korzyść, rozpoczynając rozmowę z innymi członkami rodziny, takimi jak współmałżonek lub dorosłe dzieci.

Spróbuj poruszyć ważne tematy, mówiąc coś w stylu:

„Myślę, że nadszedł czas, abyśmy przygotowali przynajmniej podstawowe dokumenty na wypadek sytuacji awaryjnej. Nie wiedziałbym nawet, od czego zacząć, gdybym musiał podjąć pewne decyzje. Słyszałem o tej stronie o nazwie LastWillow, gdzie można to wszystko ogarnąć. Czy możemy przyjrzeć się temu razem w weekend?

Krok 5: Użyj innych jako przykładu

Kiedy zaczniesz się starzeć, zauważysz więcej osób, które znasz, które są w szpitalu, wracają do zdrowia lub niedawno zmarły. Jeśli martwisz się, że twoja rodzina nie ma jeszcze planu na koniec życia, rozpocznij dyskusję od poruszenia tego, co dzieje się z ludźmi wokół ciebie. Na przykład:

„Właśnie zobaczyłem post na Facebooku, że mój znajomy (tu wstaw imię) jest w szpitalu. Jest szansa, że ​​nie zdąży. Boję się, że jeśli coś takiego przytrafi się komuś  z nas, nie dowiemy się, co drugi chciałby, żeby się stało. Czy możemy o tym porozmawiać?

Przygotuj się na usłyszenie którejkolwiek z tych odpowiedzi od swoich bliskich:

„Twój kuzyn zawsze publikuje na Facebooku wszystkie głupie rzeczy, które robi, ryzykując życiem. Nic dziwnego, że jest w szpitalu.
„Oglądasz za dużo telewizji i dajesz się nabrać na wszystko, co słyszysz w wiadomościach. Wyluzuj się, będzie dobrze.
„Nam się to nie przydarzy. Za bardzo się martwisz."
„Nie martw się o nic. Zajmę się sprawami, jeśli będzie taka potrzeba.
„Nie martw się o mnie. Umrę i będzie mi wszystko jedno, co zrobisz ze mną i moimi rzeczami. Nie mogę tego zabrać ze sobą.

Spróbuj sformułować kilka sprytnych lub zabawnych odpowiedzi na takie stwierdzenia. Przygotuj się na odmowę, którą możesz otrzymać, próbując przeprowadzić te ważne dyskusje. Kluczem do sukcesu w prawie wszystkim jest wytrwałość. W takim przypadku bądź wytrwały w rozpoczynaniu rozmowy, aby w końcu doprowadziła ona do spisania planu.

Krok 6: Zapytaj o pozwolenie

Poproszenie ukochanej osoby o pozwolenie na takie rozmowy jest prawie zawsze lepsze niż rzucenie jej na nią w najmniej oczekiwanym momencie. Wiele osób jest bardzo wrażliwych, gdy mówi o śmierci.

To niezwykłe spotkać kogoś, kto chce podzielić się z tobą swoimi przemyśleniami na temat tego, czego się spodziewa, gdy zbliża się do śmierci. To może zabrzmieć ciut głupio, ale zastanów się nad poproszeniem ukochanej osoby o „randkę planowania śmierci”, abyś mógł porozmawiać o tych rzeczach w specjalnym czasie i miejscu.

Krok 7: Wyraź swoje obawy

Czy odczuwasz niepokój lub masz ataki paniki, zastanawiając się, co się stanie, jeśli wydarzy się katastrofa? Nie jesteś sam. Wiele osób tak się czuje, zwłaszcza w niepewnych czasach, takich jak te.

Dobrym planem działania, który pomoże ci złagodzić niektóre z twoich lęków i niepokoju, jest wyrażenie swoich obaw bliskim. Zacznij od rozmowy z nimi na ten temat, a następnie podejmij działania.

Wdrożenie planu na wypadek katastrofy nie jest tak trudne ani przerażające, jak się wydaje. Istnieje wiele bezpłatnych zasobów online, które pomogą Ci zacząć. Aby sprawy nie były dla ciebie przytłaczające, weź trzy najważniejsze rzeczy z listy i podejmij kroki, aby się nimi zająć.

Na przykład:

Obawa: Stanie się niezdolnym do pracy. 
Działanie: Mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na taki wypadek.

Obawa: Umrzeć bez testamentu. 
Działanie: Przejdź do trybu online i wyszukaj podstawowe wymagania dotyczące testamentu

Obawa: Twoje życzenia dotyczące pochówku. 
Działanie: Porozmawiaj ze współmałżonkiem lub dorosłymi dziećmi o swoich potrzebach, a następnie przygotuj plan pogrzebu.

Krok 8: Rozważ różne opcje

Planowanie końca życia może wydawać się przytłaczające, zwłaszcza jeśli próbujesz zrobić to wszystko na raz. Możesz rozważyć podzielenie tego na mniejsze etapy, aby nie dać się przytłoczyć. Istnieje kilka dokumentów, które można łatwo pobrać bezpośrednio z Internetu i podpisać już dziś.

Z drugiej strony, jeśli jesteś znany z odkładania rzeczy na później, najlepszym rozwiązaniem może być zajęcie się całym planowaniem i wdrażaniem jednocześnie. Niektóre opcje do rozważenia to:

  • Korzystanie z internetowej witryny planowania kresu życia, takiej jak LastWillow. 
  • Uzyskanie rekomendacji od prawników (sprawy spadkowe)
  • Wyszukiwanie w Internecie dostępnych zasobów lokalnych

Krok 9: Spraw, by była to zabawna rozmowa

Rozmowa o „planowaniu końca życia” nie musi być grobowa i przygnębienia. Wiele osób boi się takiej rozmowy, więc nie ma się czym zbytnio przejmować, gdy napotkasz opór ze strony swoich bliskich.

Możesz zrobić z tego wieczór gier, kiedy siedzisz znudzony w domu.


Zabawne sposoby mówienia o śmierci mogą obejmować:
Sprawdzanie, kto może wymienić ostatnie zgony celebrytów (i ich przyczyny śmierci — nieoczekiwane vs. znane choroby)
Jest też do kupienia gra planszowa Głupia Śmierć.
Jest to zabawna gra planszowa, pełna szalonych, groteskowych i nieprawdopodobnych przypadków śmierci zanotowanych od zarania dziejów. Na każdej karcie przedstawiono historię czyjejś śmierci. Zadaniem gracza jest odgadnąć, które z nich zdarzyły się naprawdę? Jeśli gracz odpowie poprawnie, będzie mógł uciec Ponuremu Żniwiarzowi. Każda błędna odpowiedź sprawi, że Kostucha będzie coraz bliżej gracza!

Wiele z nas wkłada spory wysiłek, aby zacząć przygotowywać swoją listę życzeń przed odejściem, zwłaszcza gdy się starzejemy i zbliżamy do śmierci. 
Jednak jeśli chodzi o planowanie, wiele z nas nie podejmuje niezbędnych kroków, aby upewnić się, że nasze życzenia są znane najbliższym. 
Tego rodzaju gry o śmierci sprawiają, że rozmowy te są dla wszystkich mniej niezręczne.

Przekształcanie życzeń związanych z kresem życia w rzeczywistość

Może nie mieć dla Ciebie znaczenia, kiedy odejdziesz, co stanie się z Twoim ciałem lub twoimi rzeczami materialnymi. Ale to, co powinno być dla Ciebie ważne, kiedy jeszcze żyjesz, to możliwość zachowania jak największej kontroli nad swoim życiem, opieką medyczną i leczeniem. Warto o to zadbać. Warto też ułatwić podejmowanie wielu decyzji naszym najbliższym, kiedy nas już zabraknie. To nieoceniona pomoc, za którą nasi najbliżsi mogą nam podziękować jeszcze za naszego życia, gdy będą znać nasze życzenia i wskazówki. Czy masz już swoją Listę Spraw do uporządkowania przed odejściem w LastWillow?
Ja mam.