Jak zacząć trudną rozmowę na tematy związane ze śmiercią?
5 marca 2023
Śmierć czeka każdego z nas i nie da się jej uniknąć, dlatego warto już za życia pamiętać o pewnych sprawach, z którymi po naszym odejściu zostaną nasi bliscy. Nie wszyscy jednak mają na tyle odwagi, by myśleć o tym za życia, dlatego warto przeprowadzić taką rozmowę z każdym, kto jest nam bliski. Jak do tego podejść? Od czego zacząć? Czego unikać? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.
O czym pamiętać, prowadząc taką rozmowę?
Nie ma uniwersalnego szablonu na to, jak powinno się przeprowadzać taką rozmowę, gdyż każdy jest inny i zawsze trzeba brać ten aspekt pod uwagę. Jest jednak szereg porad, które ułatwią poruszanie się po tej trudnej rozmowie. O czym więc należy pamiętać, podczas rozmowy o przemijaniu, starości i śmierci?
Spytaj się, gdzie chcieliby spędzić czas, gdy opadną z sił i nie będą w stanie sami wykonywać codziennych czynności.
- Co masz zrobić z ich domem oraz rzeczami osobistymi.
- Czy są jakieś niedokończone sprawy, które chcieliby doprowadzić do końca.
- Jak chcieliby zostać pochowani, czy chcą być skremowani oraz kto ma odprawić pogrzeb.
- Jak zająć się spuścizną, którą po sobie zostawią.
Są to najważniejsze kwestie, które z pewnością będą ważne dla Twoich bliskich, dlatego zadbaj o to, by dopytać o każdy szczegół, gdyż to pokaże im, że w istocie dbasz o nich i o to, jak będą się czuć pod koniec swojego życia.
Pamiętaj jednak, by nie zalewać ich wszystkimi pytaniami naraz. Są to bardzo intymne i wrażliwe pytania, które na raz mogą wywołać niepotrzebną panikę i złe odebranie całego kontekstu. Dlatego zalecana jest delikatność i ogromna empatia podczas takiej rozmowy. Nie spiesz się i przechodź do kolejnego pytania tylko wtedy, gdy masz pewność, że wszystko jest w porządku. Jeśli widzisz niepokojące symptomy, panikę lub duży smutek - nie zadawaj kolejnego pytania, tylko postaraj się zmienić temat na nieco lżejszy.
Jak przygotować się do takiej rozmowy?
Nie tylko dla Twoich bliskich będzie to trudny moment, lecz dla Ciebie także. Pytać się o to osobę, która Cię wychowała lub była blisko przez długi czas, to również cios dla Ciebie. Dlatego ważne jest, by odpowiednio przygotować się do takiej konwersacji. W jaki sposób? Jest kilka metod, dlatego sprawdź, która będzie działać na Ciebie najlepiej i staraj się wprowadzać je w życie i łączyć, by zbudować pewność siebie w tym temacie.
Zacznij od luźnej konwersacji
Nigdy nie wychodź z trudnymi pytaniami od razu, jako jedne z pierwszych zdań wypowiedzianych do tej osoby. Zawsze musisz pamiętać o tym, że należy zacząć od luźnej i niezobowiązującej rozmowy. Wówczas rozluźnisz atmosferę i sprawisz, że zarówno Ty, jak i Twój bliski będziecie czuć się znacznie swobodniej podczas rozmowy.
Pamiętaj o potrzebach swojego bliskiego
Zadbaj o to, by czuli się komfortowo. Nie można forsować tak ważnej rozmowy, gdyż może wyjść jedynie na gorzej. Jeśli w trakcie rozmowy również zauważysz, że jest coś nie tak, to nie czekaj, tylko od razu spytaj się czego potrzebują. Czasami kilka minut samemu wystarczy, by się uspokoić i wrócić do rozmowy. Jeśli jest to możliwe, utrzymuj całą konwersację otwartą. Co to znaczy? Nie zamykaj jej tylko w ramy pytań odnośnie ich losu. Jeśli zaczną mówić o czymś innym, pociągnij to. Może to właśnie tego teraz potrzebują.
Zadawaj dokładne pytania
Czasami podczas takich rozmów trudno się skupić, dlatego warto zadawać pytania, które od razu naprowadzą drugą osobę do tego, by odpowiedzieć możliwie najszczegółowiej. Co to da? Nie będzie musiała się sama zastanawiać nad tym, o czym powiedzieć, tylko odpowie na pytanie szybko i zwięźle, a Ty zadasz następne, doprecyzowując wszystkie najważniejsze elementy.
Pamiętaj - wszystko zależy od Twojego bliskiego
Pytaj, lecz nie naciskaj. Słuchaj więcej niż mówisz. Zadbaj o ich potrzeby i przede wszystkim, pamiętaj że to tylko poradnik, a to Ty znasz najlepiej charakter tej osoby. Dlatego prowadź rozmowę w taki sposób, byście oboje czuli się komfortowo. Garść porad pomoże, jednak to jak ich użyjesz, jest już jedynie w Twoich rękach. Powodzenia.