Sprawa spadkowa po śmierci bliskiej osoby

W zdecydowanej większości przypadków śmierć przychodzi niespodziewanie i nie jesteśmy w stanie przygotować się na nią w stu procentach. Szczególnie dotyczy to młodych osób, które o tym nie myślą, ponieważ mają poczucie, że śmierć dotyka tylko i wyłącznie starszych. O czym powinniśmy pomyśleć przed śmiercią by oszczędzić naszym bliskim kłopotów? 

W jaki sposób zabezpieczyć rodzinę przed komplikacjami spadkowymi?

Wystarczy przypilnować kilku formalności. 


sprawa-spadkowa-po-smierci-bliskiej-osoby.jpg


Jak przebiega postępowanie spadkowe? 

Sprawa spadkowa ma na celu ustalenie komu przysługuje spadek, po śmierci spadkodawcy.
W chwili śmierci spadek czyli, nieruchomości i ruchomości, działki, samochody i inne przedmioty, są określane jako masa spadkowa. Nabycie spadku może odbyć się w dwóch trybach: 

  • gdy zmarła osoba sporządziła testament, w którym dokładnie określiła prawa spadkobierców do dziedziczenia majątku,
  • gdy zmarła osoba nie sporządziła testamentu(tryb ustawowy).


Kolejnym etapem sprawy spadkowej jest podział na stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. Gdy sprawa spadkowa nabiera biegu należy podjąć decyzję, czy przyjmujemy spadek, czy też nie. Są na to trzy sposoby, które dzielą się na:

  • przyjęcie spadku wprost ( w chwili przyjęcia spadku na spadkobiercę spadają wszystkie obowiązki związane ze spadkiem, w tym ewentualne długi i obciążenia),
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( jest to forma, w której spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności za obciążenia wyższe niż wysokość masy spadkowe, tym samym nie odpowiada on za zadłużenia swoim majątkiem),
  • odrzucenie spadku ( taka ewentualność wyłącza całkowicie osoby z dziedziczenia), 


Brak oświadczenia spadkobiercy ( wiąże się z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza).

Decyzje jakie musimy podjąć odnośnie dziedziczenia trzeba załatwić do 6 miesięcy od daty śmierci członka rodziny. W innym wypadku spadek zostanie nam przyznany z dobrodziejstwem inwentarza. 


Formalności dotyczące oświadczenia spadkowego 

Oświadczenie spadkowe należy złożyć do 6 miesięcy od śmierci bliskiej osoby, przed notariuszem lub sądem rejonowym. Możemy zrobić to w sposób pisemny bądź ustny.

Oświadczenie powinno zawierać: 

  • imię i nazwisko spadkodawcy
  • ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy
  • datę i miejsce śmierci 
  • tytuł powołania spadku 
  • treść złożonego oświadczenia 
  • należy wymienić wszystkie osoby, które należą do kręgu spadkobierców 
  • wskazanie wszystkich testamentów
  • akt zgonu spadkodawcy. 


Do czego potrzebne jest postępowanie spadkowe?

Postępowanie spadkowe potrzebne jest to tego, by formalnie uregulować, kto ma prawo do nabytego spadku. Może być ono przeprowadzone notarialnie lub sądownie. Jednak przyjęte jest, że postępowanie notarialne jest możliwe w sytuacji, kiedy zmarły cieszył się dobrymi relacjami z bliskimi i żaden ze spadkobierców nie kwestionuje woli spadkodawcy. Postępowanie sądowe toczy się w przypadku osób, które nie mogą dojść do wspólnego konsensusu. 


Najlepszym sposobem na oszczędzenie bliskim problemów ze sprawą spadkową, jest sporządzenie testamentu, który jednoznacznie wyjaśni wszystkie kwestie dziedziczenia majątku. 


Co więcej, taki testament spisują coraz młodsze osoby, które są po prostu świadome tego, jak skomplikowana jest sprawa dziedziczenia majątku. Napisanie testamentu w młodym wieku bardzo często przyjmowana jest jako zły omen, lub życzenie sobie śmierci. Nic bardziej mylnego, gdyż jest to po prostu najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich bliskich. 

W Polsce już blisko 40% rodzin, to rodziny tzw. patchworkowe, czyli często nieformalne z prawnego punktu widzenia związki osób rozwiedzionych. Takie osoby powinny tym bardziej zastanowić się nad spisaneniem testamentu i zadbaniem, aby ich majątek nie wpadł w niepowołane ręce.